Süper Ay ve Ay tutulması, Avrupa’dan Güney Amerika’ya Dünya’nın birçok yerinden izlenebilecek.
Ay tutulması anında Ay ile Dünya arasındaki mesafe 356 bin 880 kilometreye kadar iniyor. Bu “yakınlaşma”, yerkabuğunda gerilim ve gel-git kabartılarına yol açabilecek.
Dünya’nın yörüngesine en yakın olduğu anda Ay, çok daha parlak ve büyük görünecek. Ay’ın yüzeyine güneş ışıkları kenarlardan vurup yansıyarak Dünya atmosferi içinden geçecek. Bu, Ay’ın kızılımsı bir renge bürünmesine neden olacak. “Kanlı Ay” diye tanımlanan fenomen ortaya çıkacak.

SÜPER AY TUTULMASI NEDİR?
Süper ay tutulması, ayın dünyaya en yakın olduğu ve çok daha parlak göründüğü zamanda meydana geliyor. Ay tutulmasında Dünya, Güneş ile Ay’ın arasına girip, Ay’ın üzerine gölgesinin düşmesiyle oluyor. Süper Ay tutulması ise bu iki olayın aynı anda meydana gelmesiyle yaşanıyor. Bu tutulma sırasında Dünya’nın arkasından gelen Güneş ışınları Ay’ın kızıl renğe bürünmesine neden oluyor. Bu nedenle bu olay, ‘Kızıl Ay tutulması’ ya da ‘Kanlı Ay tutulması’ olarak da biliniyor.
KANLI AY TÜRKİYE’DE NE ZAMAN GÖRÜLECEK?
28 Eylül Pazartesi günü Sabah karşı saat 03:00’te başlayacak olan tutulma, NASA verilerine göre 1 saat 11 dakika sürecek. Eğer hava şartları uygun olursa, tutulma Türkiye’den de izlenebilecek. Ay yüzeyinin en çok gölgede kaldığı an ise saat 5:57’de gerçekleşecek. Kanlı ay tutulması, Türkiye’den 03:00 ile 06:30 saatleri arasında izlenebilecek.
SÜPER AY TUTULMASI KAÇ YILDA BİR OLUYOR?
Ay tutulmaları her dönemde insanların ilgisini çekti. 1900 yılından bu yana ise 5 kez süper ay tutulması yaşandı. Son Süper Ay tutulması ise bundan 33 yıl önce, 1982’de meydana geldi. Uzmanlar, bir sonraki tutulmanın ise 2033 yılında gerçekleşeceğini belirtiyor.
Bu yazı alıntıdır.Öncelikle bu olaydan haberdar olmamı sağlayan arkadaşım Emine’ye teşekkür ederim. O olmasaydı bu olayı sizinle paylaşamazdım. Bu yüzden benim gibi bilmeyenler duymayanlar vardır diye bu yazıyı paylaşmak istedim. Çok nadir meydana gelen bir olay ve izleme imkanı olanların kaçırmasını istemem.
Umarım yakalayabilirsiniz bu güzel anı. İyi seyirler.
Reklamlar